Bankovní kódy jsou kódy bank používané pro mezibankovní platební styk. Každá banka má svůj vlastní bankovní kód. Například banka Citybank má kód 2600, Fio banka 2010, Komerční banka 0100 atd. bankovní kódy se také někdy označují jako směrové kódy. Jsou to čtyřmístná čísla sloužící k přesné identifikace kterékoli banky. Své unikátní bankovní kódy mají kromě bank ještě další nebankovní instituce, jako jsou například družstevní záložny, spořitelny a podobně. Bankovní kódy jsou určeny zejména pro vnitrostátní platební účely. Pro mezinárodní transakce se používají takzvané SWIFT kódy. Bankovní kódy se nejčastěji uvádějí za lomítkem za číslem účtu.

Kódy bank v České republice

Air Bank    3030
BRE Bank S.A., organizační složka podniku (mBank)    6210
Citibank Europe plc, organizační složka    2600
COMMERZBANK Aktiengesellschaft, pobočka Praha    6200
Česká exportní banka, a.s.    8090
Česká národní banka    0710
Česká spořitelna, a.s.    0800
Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s.    4300
Československá obchodní banka, a.s.    0300
Equa bank a.s.    6100
Fio banka    2010
GE Money Bank, a.s.    0600
HSBC Bank plc – pobočka Praha    8150
ING Bank N.V.    3500
J & T Banka, a.s.    5800
Komerční banka, a.s.    0100
LBBW Bank CZ a.s.    4000
Oberbank AG pobočka Česká republika    8040
PPF banka a.s.    6000
Raiffeisenbank a.s.    5500
The Royal Bank of Scotland N.V.    5400
UniCredit Bank CR, a.s. (dříve Živnostenská banka a HVB)    2700
Volksbank CZ, a.s.    6800
Všeobecná úverová banka a.s., pobočka Praha    6700
Waldviertler Sparkasse von 1842 AG    7940
Zuno Bank    2310

SWIFT KÓD

Pro mezinárodní platební styk se používá takzvaný SWIFT kód. Někdy bývá také označován jako takzvaný BIC kód. Tento BIC kód ještě spolu s IBAN kódem slouží k přesměrování plateb ze zahraničí. SWIFT kód je anglická zkratka, která zní: Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. To přeloženo do češtiny znamená Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci.

BIC kód

BIC kód je zkratka, která v angličtině znamená Bank Identifier code, což by se volně do češtiny dalo přeložit jako Identifikační kód banky. Je to něco jako adresa poskytovatele platebních služeb v mezinárodním měřítku.

Detaily SWIFT kódu

SWIFT kód bývá obvykle několikamístný číselný údaj. Zpravidla mívá osm nebo jedenáct znaků. SWIFT kód se skládá z následujících znaků. Zaprvé musí obsahovat čtyřmístný kód banky, jako například Komerční banka bude mít kód KOMB. Za ním následuje dvoumístný kód označující nějaké geografické teritorium, zpravidla stát, jako například Česká republika bude mít mezinárodní zkratku CZ. Po těchto údajích následuje další dvoumístný kód označující nějakou podoblast v daném státě (jako třeba hlavní město Praha a podobně) a na konci celého SWIFT kódu stojí libovolné trojčíslí, které slouží k identifikaci konkrétní pobočky dané banky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>