Bankovní registr dlužníků, nebo také úvěrový registr, jak se jinak nazývá, je nástrojem ekonomiky, bez něhož by nemohly existovat v podstatě žádné banky na světě a bez něhož by ani nebyl možný náš vstup do mezinárodních institucí jako jsou například Evropská unie, NATO nebo Organizace spojených národů.

Jak registr funguje?

Představte si úvěrový registr jako velkou databázi, v níž jsou vedeny informace o vztazích mezi věřiteli a dlužníky. Informace do tohoto registru poskytují většinou banky, které jsou nejčastěji hlavními věřiteli. Tyto informace pak většinou poskytují údaje o důvěryhodnosti daného klienta, o jeho platební morálce a podobně. Informace v registru úvěrů se pravidelně aktualizují a uchovávají se nejméně po dobu deseti let.

Informační systém

Jedná se tedy v podstatě o jakýsi typ informačního systému. Centrální registr dlužníků umožňuje vyhledávat informace o klientech a jejich dřívějším chování při placení úvěrů. Umožňuje také vyhledat nesplacené úvěry a závazky ekonomických subjektů, které jsou registrovány na území České republiky. Databáze je ovšem napojena na mezinárodní síť, na americké registry ve Spojených státech, na registry Evropské unie a další registry po celém světě. Registry poskytují informace o klientech bez ohledu na to, jestli je informace pozitivní nebo negativní. Každý, kdo je v registru uveden, má záznam o svém chování při dřívějším placení úvěru někdy v minulosti. Data v registrech fungují v takzvaném systému CERD.

Veřejný registr dlužníků

Veřejný registr dlužníků je registr, který je veřejně přístupný komukoli. Obsahuje však pouze vybrané pohledávky. Mohou se tam tedy objevit na příklad informace, které se vkladatel rozhodne uveřejnit a převést do veřejného registru z uzavřeného registru. Jsou to tedy informace, které už dříve existovaly, nicméně nebyly dostupné všem. Ve srovnání s množstvím informací, které jsou vedeny v uzavřených registrech, jsou veřejné registry jen velmi omezené a celou řadu věcí v nich není možné nalézt. Pro vyhledávání ve veřejném registru je zároveň nutná registrace, která je zdarma, a aktivace služby „Vyhledávání dlužníků v Centrálním registru dlužníků České republiky.“ Můžeme zde nalézt například údaje o neplatičích.

Zápis do veřejného registru

Věřitelé, kteří chtějí provézt zápis do registru, musejí požádat o zapsání. Po evidenci je pak možné zapisovat dlužné částky neplatičů i pohledávky neověřené. Neověřené pohledávky jsou takové, které nebyly zadány od autorizovaných uživatelů. Může se jednat o firmy, banky, státní instituce a podobně.

Zveřejnění dlužníků

Zveřejnění dlužníků je bezplatné. Je to zároveň zřejmě nejjednodušší a nejlevnější způsob, jakým lze vymáhat pohledávky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>