Jestliže si budete chtít otevřít účet v některé z místních bank v tomto státě, tak dostanete číselné označení, které tento účet bude identifikovat. Pomocí tohoto čísla pak budete moci provádět bankovní transakce. Číslo účtu se většinou skládá z vašeho osobního čísla a kódu banky, který se obvykle uvádí za lomítkem za číslem účtu. Všechny tuzemské banky mají tento formát účtu identický. Všechny banky v tomto směru mají povinnost dodržovat přísně danou strukturu. Maximální počet číslic může být šestnáct, kód banky je vždy pouze čtyřmístný.

Z čeho se skládá číslo účtu?

Čísla účtů se většinou skládají z předčíslí a takzvané základní části účtu. Maximální počet znaků u předčíslí je šest, počet znaků u základního čísla pak může být až deset. Samotné číslo účtu a takzvané předčíslí od sebe bývají zřetelně odděleny. Toto oddělení může být provedeno pomocí buď pomlčky, nebo mezery. Číslo účtu se pak od identifikačního kódu banky odděluje pomocí lomítka. Znát číslo svého bankovního účtu je pochopitelně nesmírně důležité. Stejně tak je důležité znát i kód vaší banky.

Povinnosti banky

Povinností každé banky je seznámit klienty s tvarem jejich bankovních kódů a s fungováním jejich bankovních spojení. Pokud si to klient vyžádá, může mu banka také vyřídit seznámení s takzvaným číselníkem účastníků platebního styku. Mezi tyto účastníky platebního styku totiž v tuzemsku nemusejí patřit jenom bankovní domy, ale může se tu jednat i o jiné finanční instituce, jako jsou například družstevní záložny, spořitelny a podobně. Veškeré podrobnější informace k účastníkům platebního styku v České republice můžete nalézt na stránkách České národní banky.

Na co si dávat pozor

Při psaní bankovního spojení je třeba dbát hned na několik věcí. V první řadě je nutné psát bankovní spojení přesně tak, jak vám je uvedla banka (či jiná nebankovní finanční instituce), v níž se nachází váš bankovní účet. Od osob či firem, jimž zasíláte své finanční pohledávky, je nutné vyžadovat tu samou disciplínu. Vyhnete se tak nesprávnému provedení platebních příkazů a mnoha nepříjemným komplikacím, které s nimi souvisejí.

Číslo účtu

Číslo vašeho účtu je jedinečné. Žádné takové číslo neexistuje a ani nemůže existovat nikde jinde na světě. Slouží jako váš osobní identifikační kód, jako vaše adresa, na kterou jsou zasílány finanční pohledávky. Pokud by se náhodou stalo, že byste číslo vašeho účtu při provádění transakce neuvedli, případně uvedli chybně, pak transakce nebude moci být provedena, nebo, v horším případě, bude provedena chybně. Při chybném provedení transakce v důsledku nesprávného vyplnění bankovního čísla je možné transakci stornovat a provést navrácení převedené částky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>