Zajímá vás, co to je kontokorent? Uvažujete o bankovní půjčce a nemůžete si vybrat, který z nabízených produktů je pro vás nejvýhodnější? Pak by kontokorent mohla být varianta právě pro vás. Jedná se o klasickou bankovní službu sjednávanou k vašemu standardnímu bankovnímu kontu, která vám umožní čerpat peníze z vašeho konta i v situacích, kdy na vašem účtu momentálně žádné peníze nemáte. Kontokorent se tedy vztahuje přímo k vašemu kontu (odtud kontokorent). Banka v těchto situacích umožňuje svým klientům hospodařit s mínusovým účtem v případě, že klient nutně potřebuje požadovanou hotovost. Účet, u něhož je sjednána dohoda s bankou o mínusovém hospodaření se tedy označuje jako kontokorentní účet.

Parametry účtu

Nejdůležitějšími parametry takového kontokorentního účtu pak jsou věci, jako je úvěrový limit, úroková sazba a poplatky. Co to přesně znamená? Uvěrový limit je maximální možná částka, kterou banka svým klientům půjčí, tedy částka, o niž můžete navýšit svůj mínusový rozpočet. Úroková sazba stanovuje výši úroku, který budete muset splácet za tyto zapůjčené peníze. U některých kontokorentních účtů banky zpravidla vybírají poplatky za sjednání této služby.

Pevná splátka

U kontokorentních účtů se pevná splatnost půjčeného obnosu obvykle nestanovuje. Jediné, co musíte udělat, je uhradit půjčený obnos ve stanoveném termínu (Jedná se většinou o roční lhůtu). Během této doby musíte stav vašeho konta dostat do plusových hodnot. Jestliže smlouva nestanoví jinak, je možné po uhrazení půjčené částky peníze znovu čerpat. Služba kontokorent patří mezi nejběžnější a nejoblíbenější formy krátkodobých půjček. Maximální možná částka, kterou si tímto způsobem můžete u banky zapůjčit, patří mezi hlavní marketingové a reklamní strategie všech bankovních institucí.

Kontokorent si musíte dobře promyslet

Pokud tedy zvážíte službu kontokorent jako variantu k řešení vaší finanční situace, je třeba mít na paměti několik důležitých a podstatných věcí. Například výše vašeho kontokorentu bude stanovena podle toho, jaký je váš současný příjem. Jakmile začnete peníze ze svého kontokorentu čerpat, začnou vám také zároveň naskakovat úroky. A úroky jsou u těchto typů služeb poměrně vysoké, vzhledem k tomu, že se nejedná o nijak závratně sumy a termíny splatností nejsou příliš dlouhé.

Výše úroků

Velikost úroků je u kontokorentních půjček zřejmě tím rozhodujícím faktorem, na nějž je nutné se zaměřit při vybírání vašeho účtu. Žádná z bank v České republice neslibuje úrok nižší než deset procent. Většinou se úrokové míry u kontokorentů pohybují mezi deseti a dvaceti procenty. Dvacetiprocentní hranici úrokových sazeb u kontokorentů však přesahuje jedině Raiffeisenbank.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>