Zajímá vás, co je kreditní karta? Potřebujete vědět, jaký je rozdíl mezi kreditní kartou a debetní kartou? Chtěli byste využívat výhodných slev na nákupech ve vašich oblíbených obchodních řetězcích? Pak kreditní karta může být pro vás vhodnou variantou. Kreditní karty jsou typem platebních karet, které jsou úzce navázané na takzvaný revolvingový úvěr. Revolvingový úvěr znamená, že držitel tohoto účtu může ze své karty čerpat a splácet zároveň. V některých situacích je možné jako kreditní kartu označit také takzvanou charge kartu, která je s klasickými kreditkami v mnohém podobná. Rozdíl ovšem spočívá v tom, že u tohoto typu karty se musí úvěr zaplatit do dané lhůty. Zmatení pojmů občas také způsobuje fakt, že se jako kreditní karty označují všechny platební karty bez ohledu na jejich platební systém.

Platební systémy

Kreditní karty vydávají banky a další finanční instituce. Karty fungují na univerzálních platebních systémech, které zaručují široký rozsah jejich použitelnosti po celém světě v mezinárodním měřítku. Nejpoužívanějšími platebními systémy kreditních karet jsou systémy jako je Visa, MasterCard a American Express. Jedná se o společnosti, které zabezpečují mezinárodní bezhotovostní platební styk. Z toho důvodu mohou být karty vydané kteroukoli bankovní institucí, ale jestliže nesou toto označení s tímto logem, mohou se používat všude.

Držitel karty

Pokud jste vlastníkem kreditní karty, tak můžete provádět bezhotovostní transakce z kteréhokoli místa na planetě. Eliminuje se tím směna valut, což je zejména při mezinárodních platbách a platbách v zahraničí velmi výhodné a pohodlné. S kreditními kartami bývají ovšem ještě navíc spojené nejrůznější výhody a další lákavé služby. Za používání kreditní karty ale její majitel platí poplatek. Pokud z této karty čerpá ještě nějaký úvěr, pak samozřejmě platí ještě úrok. Některé karty ovšem účtují úroky pouze v případech, kdy by klient půjčenou částku nesplácel ve stanoveném termínu. V opačném případě mohou být půjčky bezúročné, záleží však na konkrétní politice té které banky.

Mezibankovní spolupráce

Současný systém používání kreditních karet stojí na mezibankovní spolupráci a jejich vzájemných transakcích, které jsou organizovány karetními asociacemi. Tyto sdružují banky po celém světě a zajišťují tak mezinárodní přijímání těchto univerzálních karet. Karty jsou vydávány bankami, které pak mají sjednány smlouvy s jednotlivými obchodníky. Ti dovolují a umožňují bezhotovostní platební styk.

Jak celý systém funguje a z čeho se platí?

Financování tohoto systému je zprostředkováno pomocí úvěrů a úroků z těchto úvěrů, případně se ještě platí z poplatků, které klienti za používání těchto karet musí hradit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>