Pokud se snažíte prodat dům s hypotékou, nemusíte mít vůbec žádné obavy. Nejedná se v žádném případě o neřešitelný problém. Pokud jste si vzali hypoteční úvěr, slíbili jste tím plnit nějaký dlouhodobý závazek. Většinou se jedná o termíny v řádu desetiletí. Během této doby se může stát celá řada nepředvídatelných věcí, které jste v době uzavírání hypotéky neměli šanci vůbec očekávat. Proto se například může stát, že dům nebo byt, který jste si před několika lety pořídili díky hypotečnímu úvěru, budete muset, ať už z jakéhokoli důvodu (stěhujete se za prací, problémy v manželství atd.), prodat. V takovýchto situacích máte hned několik možností, jak to vyřešit.

Jak na to?

Existuje v podstatě několik různých myslitelných variant, jak řešit problémy s hypotékou. V prvé řadě existuje samozřejmě možnost hypotéku si ponechat a pokračovat v jejím splácení. Předpokládejme ovšem, že tato možnost je z nějakého důvodu nereálná. Pak tedy přichází na řadu prodej nemovitosti i s hypotékou. Případně můžete svoji hypotéku refinancovat.

Kdy je nejlepší hypotéku prodat

Ideálním stavem pro řešení prodeje hypotéky je období, kdy vám končí fixace. Časté řešení prodeje hypoték bývá také to, že kupující jednorázově za prodávajícího hypotéku zaplatí. Pokud jste tedy majitelem hypotéky a podaří se vám najít si kupce, který ji za vás odkoupí, pak máte vyhráno.

Jak probíhá přepis

V takovém případě, kdy majitel hypotéky najde kupce, který tuto hypotéku jednorázově vyplatí, je nejdříve nutné požádat o souhlas samotnou banku. Jak už bylo řečeno výše, ideálním okamžikem k takovému kroku je právě doba skončení fixace úrokové sazby. V tomto okamžiku je totiž možné hypotéku splatit předčasně bez jakýchkoli poplatků za předčasné splacení. Musíte mít ovšem na paměti, že pokud se k tomuto k tomuto kroku rozhodnete, musíte to bance oznámit písemně, zaslat tedy písemnou žádost, a to nejpozději do třiceti dnů před koncem fixačního období.

Splacení v průběhu fixace

Předčasné splacení hypotečního úvěru v průběhu fixačního období má jedno velké úskalí. Při předčasném splacení totiž musíte zároveň splácet poplatek, který se stanovuje v jednotkách procent ze splácené částky a může tudíž dosahovat i několika desítek tisíc korun. Takové předčasné splacení se vám pak může hodně prodražit.

Převzetí hypotéky

Další možností je tedy převzetí hypotéky někým jiným, jinými slovy to znamená prodej hypotéky včetně zastavené nemovitosti. Takové řešení je rovněž poměrně běžné, záleží jen na tom, jestli se všechny tři strany na tomto řešení dokáží domluvit. Jedná se zde o prodejce hypotéky, o kupujícího hypotéky a o banku, která novému majiteli hypotéky stanoví podmínky jejího dalšího splácení.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>