Pokud máte už tolik dluhů, že je ani nestíháte splácet a už ani pomalu nevíte, komu a kolik dlužíte, pak vám poradíme. V prvé řadě je nejdůležitější jedna věc. V žádném případě neodkládejte řešení vašich problémů, protože pak se může se stát, že na vás přijde exekuce a pak už bude všechno pozdě. Nejdůležitějším momentem při řešení nadměrné dluhové zátěže je tedy začít okamžitě jednat. Jakmile už totiž víte, že jste v problémech, které nezvládáte řešit, musíte začít s řešením dřív než bude pozdě. Jako vždy zde platí staré dobré, osvědčené pravidlo čím dříve, tím lépe.

Hlavně nemeškat

Jakmile se někdy ocitnete v situace finanční nouze, z níž nevíte, jak se dostanete ven, máte několik možností, jak tuto situaci vyřešit. Primárním krokem v takovém případě musí být to, že kontaktujete konkrétní společnost, které dlužíte, a oznámíte platební problémy. Sekundárním krokem je pak navázání kontaktu s některou s občanských poraden či občanských sdružení, které se specializují na pomoc lidem ve finanční tísni a pomáhají předluženým osobám. Jednou z takových společností, která se zaměřuje na pomoc lidem s nadměrnými dluhy je občanské sdružení SPES. Nejdůležitější věci však je začít okamžitě jednat, jak už bylo řečeno, nemeškat, neotálet a na nic nečekat. Podle vyjádření lidí pracujících pro občanská sdružení, navštěvují lidé poradny, teprve až už je dávno pozdě. Například po tom, co obdržely soudní obsílku nebo exekutorský příkaz. V takových situacích už se dá jen velmi obtížně pomoci a není snadné se z nich dostat, aniž by člověk utrpěl značné materiální a majetkové ztráty.

Občanské poradny

Občanské poradny je síť občanských sdružení, jejichž provozovatelé pracují proto, aby poskytli lidem kvalitní poradenský servis v případech, kdy se dostanou do problému, s nimiž si nevědí rady, jak je řešit. Tyto problémy mohou mít různou povahu, může se jednat o problémy v hmotné nouzi či problémy finanční. Nicméně ať už jsou tyto problém jakékoli, občanská sdružení poradenského typu jsou tu od toho, aby lidem, kteří své starosti sami vyřešit nezvládnou, v těchto situacích pomáhaly. Své služby poskytují občanské poradny bezplatně a zároveň zachovávají i značnou míru diskrétnosti. Jejich hlavní náplní práce je to, aby informovaly občany o znalosti jejich práv, pomáhaly jim řešit obtížné životní situace a hájit práva občanů. V současné době existuje na území České republiky asi kolem čtyř desítek občanských poraden sdružených v asociaci občanských sdružení, kromě toho zde působí ale ještě celá řada dalších neoficiálních institucí, které ovšem zajišťují ty samé služby.

Odklad splátky

Jakmile tedy zjistíte, že nejste schopni splácet nebo nebudete moci, kontaktujte okamžitě společnost, které dlužíte a požádejte o odklad splátky. Pak kontaktujte občanskou poradnu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>