Většina lidí si bere půjčku, aby si rychle splnili svůj sen. Takový sen se ale velice snadno a rychle může naopak stát příšernou noční můrou. Při rozhodování o tom, jaký úvěr a u které bankovní instituce si vybrat, je třeba mít se opravdu na pozoru. Stačí si špatně zvolit a pak už se nebudete stačit divit, kolik peněz navíc ještě budete muset, díky špatně zvolené půjčce přeplatit.

Na co jsou úvěry určeny

Lidé si berou bankovní úvěry v podstatě na cokoli. Nejčastěji se pochopitelně jedná o hypoteční úvěry na bydlení. To jsou pravděpodobně finančně nejnáročnější půjčky. Kromě toho si můžeme vzít půjčku na mnohem prozaičtější věci, jako je například oprava automobilu. Někdo jiný si zase může půjčit třeba na koupi nového osobního počítače nebo notebooku, jiný si zase vezme úvěr na nákup dárků pro svou rodinu nebo své blízké. Takovýmto úvěrům se říká spotřebitelské úvěry a jsou určeny na drobné, jednorázové a krátkodobé výdaje. Stejně jako ale záleží na tom, na co peníze z úvěru použijeme, je nutné dbát také o to, u koho si půjčku vezmeme a jaké budou podmínky jejího splácení. A toto je nejdůležitější. Při chybném posouzení půjčky se nám tak může takový nevinný nákup dárků nebo oprava auta pěkně prodražit

Bankovní nabídka

Nabídka bankovních úvěrů na českém trhu je při tom neobyčejně pestrá a skutečně je z čeho si vybírat. Bankovních produktů nabízejících nejrůznější typy úvěrů je skoro tolik, že se v tom člověk, který s tím nemá moc velké zkušenosti, může snadno ztratit. Pro to je dobré při výběru toho správného produktu požádat o radu někoho, kdo s tím už nějaké zkušenosti má nebo kdo tomu alespoň částečně rozumí.

Nebankovní úvěry

Největším problémem s bankovním úvěrem je ale zřejmě kritérium přiznání. Banky většinou neposkytují úvěry jen tak na požádání. Při žádosti o úvěr u klasického bankovního domu musíte velmi často dokládat velké množství údajů a dokumentů o vašich příjmech a o vaší platební historii. Banka si také ověří vaše jméno v takzvaném bankovním registru dlužníků, a pokud jste na tomto seznamu uvedeni, pak vám banka s největší pravděpodobností odmítne půjčku poskytnout. Celá řada lidí se tak při hledání krátkodobých spotřebitelských úvěrů orientuje na nebankovní instituce, jejichž politika je často mnohem vstřícnější a benevolentnější.

Problémy s úvěry u nebankovních institucí

Nic ovšem není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Nebankovní instituce sice poskytnou úvěr snadněji a ochotněji, jejich ochota však bývá často vykoupena vysokou úrokovou sazbou za poskytnutí takové půjčky. V těchto případech je tedy třeba mít se obzvláště na pozoru. Mohlo by se totiž jednoduše stát to, na co jsme upozorňovali už v úvodu tohoto článku.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>