Pokud třeba uvažujete o předčasném splacení vašeho spotřebitelského úvěru nebo o splacení jeho větší části, musíte bedlivě dbát na to, jak to udělat, abyste nemuseli platit žádné sankce. Předčasné splacení je totiž většinou sankcionováno, a pokud nebudete správně informováni, tak se může stát, že se vám takové předčasné splacení prodraží ještě víc než původně dohodnutý termín splacení. Možnost předčasného splacení spotřebitelského úvěru stanovuje zákon. Je to tedy legální cesta ukončení smluvního vztahu. Tento zákon říká, že dlužník má nárok na snížení plateb. Touto částkou však žádný z obou účastníků dlužního vztahu nesmí získat nepřiměřený prospěch.

Ušlý zisk

Snížení plateb a předčasné splacení úvěru je tedy garantováno zákonem. Ideálním případem splacení úvěru je to, když můžete splatit vypůjčenou částku a úroky z ní vycházející do data předčasného splacení. Bankovní domy takovou službu zajišťují a s předčasným splacením úvěru počítají i ve smlouvách. Ovšem i banka má nárok na kompenzaci ušlé ztráty a úhradu nákladů souvisejících s předčasným splacením. Může se tedy stát, a nebývá to často žádnou výjimkou, že vám banka naúčtuje placení úroků až do doby, na kterou byla stanovena původní doba splatnost.

Podmínky předčasného splacení

Předčasné splacení například nezpoplatňuje společnost Cetelem. Je však jako společnost oprávněna vyžadovat uhrazení nákladů na předčasné splacení a to až do výše pěti procent z dlužné částky. Takovéto formulace se objevují také u ostatních bankovních institucí či splátkových společností. Volskbank zase například umožňuje svým klientům splatit spotřebitelský úvěr, aniž by bylo nutné platit poplatky. V případě poskytnutí úvěru s pevně stanovenou úrokovou mírou a za předpokladu, že klient úrokovou míru vypoví, případně splatí úvěr předčasně, má pak banka právo vyžadovat uhrazení nákladů vzniklých v souvislosti s předčasným splacením.

Kdo zpoplatňuje předčasně splacené úvěry

S penalizací za předčasně splacený úvěr se můžete setkat například u GE Money Bank. Další bankou, která také zpoplatňuje předčasné splácení je Raiffeisenbank. Obě tyto banky vám mohou naúčtovat až pěti procentní úrok z částky, kterou předčasně splatíte. Minimální hranice této částky je u GE Money bank tisíc korun. Jestliže tedy bance dlužíte nějakou malou sumu nebo chcete splatit pouze nějakou malou část úvěru, nemusí se vám to v takovém případě úplně vyplatit a můžete na tom být i hůře než při dodržení původního termínu. Musíte si tedy pečlivě propočítat, zdali mimořádná splátka nebo částečné splacení nevyjde dráž než dodržení naplánovaného kalendáře. V Živnostenské bance můžete například celý úvěr splatit bez poplatků. Když ale budete splácet jenom nějakou část, pak je možné, že budete muset platit poplatek.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>