Jestliže jste si pořídili rodinný dům nebo byt na hypotéku a potřebovali byste z nějakého důvodu změnit podmínky úvěru, pak máte možnosti takzvaného přeúvěrování hypotéky. Možnost přeúvěrování hypotečního úvěru na bydlení nabízejí téměř všechny banky.

Co je možné na přeúvěrování použít

K přeúvěrování je možné použít například úvěr ze stavebního spoření, který mívá pevnou roční úrokovou sazbu už někde od tří procent. Dále je možné použít také takzvaný překlenovací úvěr, jehož největší výhodou je to, že u tohoto typu úvěru můžete ovlivnit výši úrokové sazby s ohledem na to, za jak dlouhou dobu budete schopni úvěr uhradit.

Doložení přeúvěrování

Přeúvěrování je nutné dokládat v takových případech, kdy měsíční splátka nového úvěru přesáhne výši původní měsíční splátky, anebo když není úvěr na bydlení zajištěn zástavou nemovitosti.

Zajištění úvěru

Většinou stačí k zajištění úvěru jen ověřená kopie hypoteční smlouvy. Kupní smlouvu při přeúvěrování budete muset dokládat tehdy, jestliže podíl nezaplaceného úvěru bude přesahovat maximálně osmdesát procent. Jestliže by se jednalo o přefinancování hypotečního úvěru, který nebyl určen na koupi či výstavbu nemovitosti, bude také nutné doložit veškeré standardní doklady o zajištění úvěru.

Jak efektivně refinancovat hypotéku

K zajištění co nejúčinnějšího převodu hypotéky se dá říct ve stručnosti tolik, že přeúvěrování má význam v podstatě jedině tehdy, jestliže s novými podmínkami dostanete výrazně lepší a výhodnější úrokové sazby. Při refinancovaní jde tedy především o optimalizaci měsíčních splátek. Pokud jste například uzavřeli hypotéku před deseti nebo více lety, rozhodně se vám refinancování v této době musí vyplatit, protože úrokové míry, které banky v dnešní době nabízejí, jsou mnohem přívětivější, než byly dříve.

Kde refinancovat?

Je dobré refinancovat hypotéku i u jiné banky, než je vaše domovská nebo ta, u níž máte úvěr? Rozhodně se vyplatí prověřit několik různých bank. Každá banka zpravidla poskytuje jiné služby a strávit pár hodin důkladným propočítáním rozdílů v jednotlivých nabídkách vám v konečném důsledku může ušetřit značné množství peněz. Některé banky se na refinacování hypoték přímo specializují a budou vám tak moci nabídnout mnohem lepší službu, než jste měli doposud. Mezi banky tohoto typu patří například Volksbank, Wűstenrot, Hypoteční banka, GE Money Bank, Česká spořitelna a některé další.
Banka při refinancování získává klienta, který je už prověřený a tím pádem i relativně spolehlivý, si může  dovolit nabídnout výhodnější podmínky. Riziko možného nesplácení úvěru je u takového klienta nižší.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>