Zajímá vás, jak dlouho trvá, než se převedou peníze z jednoho účtu na druhý? Jak fungují mezibankovní operace a peněžní transakce? V tomto článku naleznete odpovědi na tyto otázky.

Převod z účtu na účet

Převod peněz z jednoho účtu na druhý není nijak náročná operace. Po odepsání peněz z jednoho konta to může zabrat prakticky jen několik hodin, než se peníze objeví na koncovém účtu. Může to však trvat i několik dní. Proč ale potřebujeme vědět, kdy peníze dorazily na účet protistrany? Nejdůležitější situací, v níž je nutné znát přesné datum, kdy peníze dorazí, jsou asi fixní platby s přesně stanoveným termínem splatnosti. Pokud potřebujete zaplatit nějakou částku do určité doby, pak je dobré si zjistit, jak dlouho může trvat transakce vašich peněz. V případě, že by se platba zpozdila, se může stát, že budete muset platit pokuty za pozdní doručení.

Tuzemský platební styk

Pokud se jedná o vnitrostátní transakci na území České republiky, pak si musíme uvědomit, že tuzemský platební styk má svá pevně daná pravidla, ale zároveň obsahuje také celou řadu nejrůznějších výjimek a kliček. Jakmile zadáte na svém účtu příkaz k úhradě, není transakce vyřešena. Je to teprve jenom začátek. Každá banka má totiž svůj jasně stanovený termín neboli lhůtu, do níž je nutné zadat příkaz k úhradě. Pokud zadáte příkaz k úhradě po tomto stanoveném termínu, pak transakce nebude moci proběhnout ještě tentýž den, kdy příkaz vydáte. Lhůty pro převod bankovních příkazů jsou stanoveny zákonem.

Zákon o platebním styku

Zákon o platebním styku přesně stanovuje podmínky, za nichž mohou na území České republiky probíhat mezibankovní převody. Zákon přesně vymezuje pravidla pro převod finančních prostředků v českých korunách. Pokud se tedy jedná o převod v české měně a na území České republiky, má potom převádějící instituce povinnost převést peníze na účet adresáta nejpozději do druhého dne. Spolu s tím má také převádějící instituce doložit veškerou dokumentaci potřebnou k administraci finanční transakce. Tatáž převádějící instituce je zároveň povinna poskytnout příjemci převáděnou částku ještě v den, v němž účinnost platebního příkazu nabyla platnosti.

Povinnost převádějící instituce

Převádějící instituce, která připisuje převáděnou částku na číslo účtu konkrétního příjemce dané částky, má také povinnost zajistit to, aby měl příjemce danou částku k dispozici nejpozději do konce druhého pracovního dne od té doby, kdy byla částka vyslána zadáním příkazu k převodu z účtu převádějící instituce zadavatele. Jakmile tedy převádějící instituce příjemce obdrží příkaz k převodu a všechny potřebné materiály k transakci, musí tuto částku příjemci zpřístupnit do následujícího pracovního dne, pakliže nebyla stanovena jiná lhůta.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>