Pokud kupujete družstevní byt, pak se zřejmě budete muset obrnit důkladnou trpělivostí. Obzvláště pokud nemáte žádné jištění v podobě nějaké jiné nemovitosti, kterou byste mohli zastavit. V takovém případě asi spíš hledejte dál. V současné době jsou ceny hypotečních úvěrů a míry úrokových sazeb na takové úrovni, že snad nebylo nikdy výhodnější pořídit si vlastní bydlení. Jestliže si ale vyberete družstevní byt, pak se budete muset smířit s tím, že nebudete mít takový široký výběr, jaký byste měli, pokud byste kupovali vlastní byt do osobního vlastnictví.

Koupíte si jenom právo na bydlení, jenom podíl, ne vlastní byt

Problém u kupování družstevního bytu je totiž tento. Pakliže máte nějakou nemovitost, kterou bance můžete poskytnout jako zástavu, pak je všechno relativně v pořádku. V takovém případě byste se neměli setkat s žádnými obtížemi u žádné banky. To ovšem pro většinu lidí neplatí a v takových případech jsou možnosti financování hypotéky nesrovnatelně složitější. V případě družstevních bytů se jedná o to, že vlastně nekupujete byt samotný, ale kupujete si jenom družstevní podíl. Banka tento podíl není schopna právně nijak zajistit. Do té doby, než si tento podíl převedete do osobního vlastnictví, nebude banka schopna vydat vám na tento byt hypotéku, protože podílové vlastnictví banka právně neuznává a nemůže přijmout jako jistinu do zástavy. K tomu, aby banka mohla financovat takovou hypotéku a přijmout družstevní byt do zástavy, bude vyžadovat splnění několika důležitých podmínek.

Jaké podmínky bude banka vyžadovat pro zajištění bytu do zástavy

K tomu, aby byly splněny bankovní požadavky na jistinu, je nutné, aby byt splňoval celou řadu podmínek. V prvé řadě nesmí být tento byt zatížen žádným dluhem. To se týká i třeba neuhrazeného nájmu. Ale také zástavy nebo v horších případech exekucí. Takže pokud se už tedy rozhodnete pro nějakou takovou nemovitost, měli byste si vybrat tu, která už má hrazenou anuitu (anuita ve finanční teorii představuje stálou platbu, která se hradí pravidelně v časových intervalech v daném časovém období).

Převoditelnost bytu do osobního vlastnictví

Za druhé si budete také muset dát pozor na to, jestli je byt vůbec převoditelný do osobního vlastnictví. Po celou tu dobu, kdy budete jenom podílovým vlastníkem tohoto bytu, budete tento byt financovat jenom takzvaným předhypotečním úvěrem. Předhypoteční úvěr není, laicky řečeno nic jiného, než jen velký spotřebitelský úvěr. Jeho charakteristikou je hlavně daleko vyšší úroková sazba, kterou banky na tento úvěr uvalují převážně z toho důvodu, že úvěr není ničím krytý. Dalším problémem je, že takový úvěr vám banky poskytnou maximálně na dobu jednoho roku. V některých vzácných a výjimečných případech na dobu dvou let, ale to je skutečně jen výjimečně.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>