Revolvingový úvěr je druh úvěru, který nemá pevný počet plateb, na rozdíl od splátkového úvěru. Kreditní karty jsou příkladem revolvingového úvěru používaného spotřebiteli. Firemní revolvingové úvěry se obvykle používají k poskytnutí likvidity pro finanční operace společnosti na každodenní bázi.

Co je revolvingový úvěr

Revolvingový úvěr poskytuje dlužníkovi maximální celkové množství kapitálu, který má dlužník po určitou dobu k dispozici. Nicméně, na rozdíl od termínovaného úvěru, revolvingové úvěrové zařízení umožňuje, aby dlužník mohl čerpat, splatit a znovu čerpat úvěry. Každý úvěr je poskytován na určitou, předem přesně stanovenou dobu, obvykle to bývá jeden, tři nebo šest měsíců. Po uplynutí této doby je technicky možné úvěr splatit. Splácení revolvingového úvěru je dosaženo buď plánovaným snížením celkového množství zapůjčené částky v průběhu uvedeného časového období, nebo všech nesplacených úvěrů ke dni ukončení.

Refinancující revolvingový úvěr

Revolvingový úvěr vzniklý za účelem refinancování staršího revolvingového úvěru, který má dobu splatnosti ve stejný den, kdy vzniká nový revolvingový úvěr, je znám jako „rolovací úvěru.“ A to vše za předpokladu, že se tento úvěr vede ve stejné měně a je vypracován stejným dlužníkem jako první revolvingový úvěr. Podmínky, které je třeba splnit pro přepsání revolvingového úvěru, jsou obvykle méně náročné než u jiných úvěrů. Revolvingové úvěrové zařízení je obzvláště flexibilním nástrojem financování, jelikož může být vypracován jak dlužníkem formou přímých úvěrů, tak je také možné začlenit do něj nejrůznější typy dalších finančních operací – například je možné v rámci podmínek revolvingového úvěru začlenit do něj kontokorent.

Typická charakteristika revolvingového úvěru

Pro vytvoření revolvingového úvěru je zpravidla vyžadována studie konkrétního případu. Množství dostupného množství peněz, které je možné při revolvingovém úvěru čerpat, se odvíjí od toho, kolik jsme už z účtu vyčerpali. Dostupné fondy tedy klesají a narůstají úměrně s tím, kolik z účtu čerpáme a zároveň kolik zpětně doplácíme zpět. Úvěr se dá používat i opakovaně. Majitel účtu, který si půjčuje peníze revolvingem, provádí své platby pouze na základě množství, které už vybral. K tomu se potom připočítává úroková sazba. Majitel účtu může vypůjčené peníze splácet v delších časových úsecích nebo může splácet v nižších částkách a v kratší době. V některých případech se může stát, že po majiteli účtu bude vyžadováno zaplatit věřiteli poplatek za peníze, které z revolvingového účtu nejsou odčerpány. To se ovšem týká výhradně velkých korporátních bankovních úvěrů.

Na co je revolving vhodný

Revolvingový úvěr je většinou určen na půjčky krátkodobějšího charakteru a využívají ho zpravidla firmy či velké korporace.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>