Hypoteční úvěr, kterému se obvykle zkráceně říká hypotéka, je forma bankovní půjčky určené jak fyzickým, tak i právnickým osobám. Hypoteční úvěr se od ostatních spotřebitelských úvěrů liší tím, že bývá vždy krytí hodnotou zastavované nemovitosti, na jejíž koupi, výstavbu či rekonstrukci se poskytuje. Kupovaná či budovaná nemovitost zpravidla slouží jako zástava pro hypotéku, nicméně nemusí to platit vždy a v některých případech je možné jako zástavu uvést i jinou nemovitost.

Typy hypotečních úvěrů

Banky, bankovní instituce ale i nebankovní společnosti obvykle poskytují dva různé typy hypotečních úvěrů. Jedná se o takzvanou účelovou hypotéku, která bývá pevně vázána výhradně na investici do nějaké nemovitosti. A pak je to druhý typ hypotéky, která se nazývá neúčelová hypotéka, ale někdy bývá též označována jako americká hypotéka, a ta může být použita i na jiné účely, než je investice do nemovitosti a může tak být použita prakticky k čemukoli.

Proč si vzít hypotéku

Hlavním účelem hypotéky je tedy koupě nebo výstavba domu či bytu do osobního vlastnictví. Hypotéku však lze použít i na financování rekonstrukcí domů a bytů. Kromě toho je možné využít hypoteční úvěry i na další finanční operace, jako jsou třeba nákupy podílů na nemovitostech, konsolidace bankovních úvěrů, refinancování stávajících spotřebitelských úvěrů, úhrady členských podílů a tak podobně.

Kdo si může půjčit

Žadatel o hypotéku může být v podstatě každý dospělý občan České republiky, pokud tady má trvalé bydliště a je schopen doložit, je může splácet úvěr. U hypotečních úvěrů banky totiž prověřují solventnost klientů. Podle zákona poskytují banky hypotéky až do výše sedmdesáti procent zastavované nemovitosti (zpravidla se jedná o kupovanou nemovitost, ale může to být i nějaká jiná). Minimální částka, kterou pak banky na hypotéky půjčují se pak pohybuje individuálně a liší se u každé banky. Zpravidla se však jedná o minimální částku okolo sta tisíc korun.

Úroková sazby

Při výpočtu hypotéky a rozhodování o tom, kterou banku si zvolit, je pochopitelně nejdůležitější zvážit výši úrokové míry, kterou banka požaduje jako cenu za poskytnutí úvěru. Druhým kritériem jsou pak doby splatnosti. V případě hypoték se úrokové míry většinou uvádějí v procentech a v ročních intervalech. Úrok je zde vyjádřením odměny pro banku za zprostředkování úvěru. Doba splatnosti hypotečních úvěrů je zpravidla dlouhá. Jedná se většinou o několik let nebo i desetiletí. Splátkové intervaly jsou však měsíční nebo roční.

Anuitní splácení

Při splácení hypotéky se jedná o takzvané anuitní splácení. To znamená, že se umořovaná částka splácí zároveň s úrokem a jejich poměr se po každé splátce mění. Výpočet splácení hypotéky je tak díky tomu poměrně komplikovaný.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>