Jestliže zrovna splácíte hypotéku a bude vám momentálně končit pevně fixované období, pak by možná nebylo úplně od věci zamyslet se nad možným refinancováním úvěru. Po ukončení fixního období může nastat situace, kdy vaše měsíční úrokové splátky vystřelí do výšek, které pro vás už nebudou tak výhodné, jako vaše původně stanovené podmínky. Jestliže vám tedy banka po vypršení tohoto období stanovuje vyšší úroky než jsou v současnosti na trhu běžné, doporučíme vám následující řešení a poradíme, jak se můžete bránit proti takovým postupům.

Refinancování hypotéky

V dnešní době je velmi výhodné využít možnosti refinancování vzhledem k tomu, že současné tržní ceny úrokových sazeb jsou ve srovnání s minulostí velmi výhodné a jestliže jste například uzavřeli hypotéky před deseti a více lety, bude pro vás mít přeúvěrování rozhodně smysl.

Porovnání různých nabídek na hypotéky

Jestliže ale ještě hypotéku nemáte a uvažujete o nějaké půjčce na výstavbu případně koupi nového domu, pak je dobré si nejprve srovnat možnosti a různé nabídky u jednotlivých bankovních institucí.

Na co se zaměřit

Hlavním principem při financování bydlení je rozložit splátky do co nejdelšího časového období a umoření dluhu tak prodloužit na maximální možnou dobu. Jednak se tím sníží vaše povinná měsíční splátka, ale zároveň ze svých uvolněných prostředků budete moci ještě něco šetřit a tím získávat úrok, při němž peníze nebudete utrácet, nýbrž naopak získávat. Pomocí takto vytvořených úspor pak vzniká rezerva, díky níž pak budete mít možnost předčasného splacení úvěru. Díky této strategie tak můžete na třímilionové hypotéce ušetřit řádově kolem tří set tisíc korun. To je v podstatě jedna desetina dlužné částky a není to zanedbatelná suma.

Poradenský servis

Při porovnávání hypoték a hledání co nejnižší hypotéky je dobré obrátit se na finanční poradce, kteří jsou schopni rozložit vaše příjmy a nastavit spoření tak, že díky půjčkám a spoření budete schopni splácet své úvěry efektivně, zůstane vám dostatek prostředků i na současné potřeby a navíc díky předčasnému splacení budete schopni ještě podstatnou část z dluhu ušetřit.

Hypoteční kalkulačka

Hypoteční kalkulačka je funkce, která vám pomůže spočítat množství peněz, které měsíčně budete splácet za hypoteční úvěr. Do hypoteční kalkulačky zadáváte výši hypotéky, kterou si půjčujete, a zároveň dobu splatnosti úvěru společně s úrokovou sazbou. Hypoteční kalkulačka vám pak následně nabídne přesnou výši vaší měsíční splátky. Pomocí tohoto nástroje si tak můžete porovnat všechny možné hypotéky, které nabízejí různé bankovní domy, a na základě těchto výsledků se pak rozhodnout, kterou hypotéku u které banky si zvolíte.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>